Mary-Sue a jejich definice

26. července 2007 v 13:31 | Pepcha |  Mary Sue Povídky
Mí milí přátelé,
rozhodla jsem se tu napsat něco o Mary-Sue, o které se momentálně často mluví. Sama jsem kdysi Márinky měla ráda, dokud jsem si však nepřečetla svůj první glos od Agentek. Docvaklo mi, že to asi není tak úplně znak kvality. Čím víc jsem toho přečetla, tím víc jsem měla pocit, že Mary je prostě směr, který se mi líbit nebude. A vůbec, vždyť to ani není žánr, je to jen hrubka v povídce či její součást, ale rozhodně se to nedá povýšit na žánr. Proto sem vkládám tento článek, pro pobavení i jednodušší rozpoznání Mary.
Á jamais votre Josephine Muriel Black
Forever your Josephine Muriel Black

Její charakteristika je "dokonalá ve všech ohledech", čímž je míněn vzhled, intelekt, povaha, schopnosti, vkus, vůně a cokoliv chcete.
O vzhledu se toho dá říct dost, ta dívka je tak krásná, že pohledy všech chlapců se stáčejí jen a jen k ní. Obvykle se honosí dokonalou postavou, obrovskýma očima a lesklými vlasy, jejichž barva je obvykle geneticky zhola nemožná. A jen tak mimochodem - u Márinek neexistuje nic jako barva vlasů kafe-bronz-do zelena, kterou vlastní asi polovina obyvatel Evropy.
1) Za předpokladu, že máte dívku s vlasy rezatými či ryšavými, její oči nutně musí zářit jako dva smaragdy (kterážto barva duhovek vůbec neexistuje, a když, tak jen u barevných čoček) a její pleť musí být lehce opálená (neberme v úvahu, že většina zrzek se při prvních dotycích sluníčka zbarví do růžova). Příklad: Lily Evans (HP)
2) Dívka, která okouzluje nejen vlasy podobnými černému vodopádu, ale i očima nebesky modrýma nebo rovněž nefritově zelenýma, má pleť podobnou alabastru, jako by nikdy nevycházela z domu, avšak její rty planou vášnivou červení. Příklad: Nefrita (Kameny osudu)
3) Vlasy většiny blonďatých Mary-Sue se vyznačují několika zvláštnostmi - buď má dotyčná od přírody melír, ve kterém jsou snad všechny odstíny žlutě, jaké existují (prosím, ignorujte, že to musí vypadat dosti... eh... zvláštně), popř. září jako slunce a oslňují na pohled a nebo vypadají jako platina. (Některé slečny to mohou střídat - viz příklad.) Oči oněch slečen uklidňují svou šedavou až holubí modří či bouří city jinými odstíny modré. (Opět - některé dámy mění odstíny dle nálady či počasí a jsou schopny dojít až k tuze originální fialové - opět viz příklad.) Příklad: Gaia Nevím-jak-dál (Neohrožená 1,2....X)
4) Poslední typ se vyskytuje zřídka, a proto jsem si ani nevzpomněla na žádný příklad. Barva i vůně vlasů silně připomíná čokoládu, kterou všichni tak milujeme,oči pro změnu rozkošné pomněnky a ústa lahodí oku stejně jako dva okvětní lístky růže růžové. (Samozřejmě se najdou i takové, které se vám na tohle pravidlo vykašlou a jsou si Márinky i s očima podobnýma dvou kádím hořké čokolády.) Příklad: nevzpomínám si, ale ve filmech dle Rosamundy Pilcherové by se zajisté nějaká našla
Povahou jsou jednotlivé Mary odlišné a pravidla pro ně tak úplně neplatí, avšak stejně jsem se pokusila přiřadit povahu ku vzhledu:
1) Zrzky - dívky obvykle ambiciózní, drzé a vášnivé dračice.
2) Černovlásky - ty, které mají obvyklý vzhled Márinek bývají pánovité, rozhodné a lehce nafrněné, ovšem rozhodnou-li se se maskovat za hnědé oči a opálenou pleť, rozhodně to budou úplní andílci, kteří se ovšem umějí pěkně na... no.. však víte co.
3) Blondýnky - na ně nejlépe sedí klasické označení: anděl s ďáblem v těle.
4) Hnědovlásky - mají sklon se rozplývat snad nad vším a tvářit se jako panny Marye (u některých zaznamenán přílišný zájem o studium).
Jejich intelekt je jednotný - chytré a inteligentní až to bolí.
Společenské postavení se různí dle okolí. Pakliže mají štěstí, dostanou se mezi lidi, kteří neznají žárlivost a kvůli jejich kráse se jim obdivují. Pakliže mají smůlu, jsou z nich úplní outsideři, vedení temnou cestou osudu či nějakou podobnou hovadinou. Dost často pocházejí dívky z rozvrácených rodin, hrozných poměrů, jsou již v dětství znásilňovány vlastním otcem či se jim dějí podobná příkoří. Prostě Mary - chudinky.
A nebyla by to správná slečna Dokonalá, aby se nenarodila s nějakými zvláštními schopnostmi, které samozřejmě pomohou zachránit celý svět. Schopnosti Márinky většinou získávají díky svému původu, spojení člověka a kouzelné bytosti.
Co se týče příběhu, celý se točí okolo nich, ony na sebe strhávají veškerou pozornost a pakliže nejsou hlavními hrdinkami, hlavní postava se do nich nutně musí zamilovat, přičemž ony ho nutně musí vyrvat z drápů smrti či se zachovat dle příkladu Ješuy a zachránit svého milého od věčného sukničkářství. (Vlastně jediný rozdíl mezi nimi a Ježíšem je ten, že on zachránil Márinku a ne ona jeho - ačkoliv, když se to tak vezme, Ježíš byl tak trochu Mary... no nic.) Stává se, že při plnění nějakého podobně úžasně obětavého úkolu slečny zemřou, přičemž po sobě zanechávají plačící a trápící se jedince a od nás se bohužel očekává, že si rovněž krásně popláčeme. (Ani za nic!)
Márinky na sebe obvykle berou autorovu vysněnou podobu, kterážto prostě nemůže být jiná než-li uchvacující.
Mužský protějšek Mary-Sue je označován jako Gary-Stew nebo jako Mary-Snape, jelikož autoři často ze Snapea dělají lepší a hezčí postavu.
Uf. To by asi bylo tak všechno, snad jen dodat: Glosátoři všech zemí, spojte se!
A zde jsem pro Vás našla jednu perfektní ukázku, která - obávám se - nebyla myšlena jako parodie. No co, každý má nějakou tu chybku. Ne, špatně, Mary je nemají.

Úvod

4.10.2006 17:57 | lekorka | A New Magic Girl in Hogwarts
Tak začíná můj první bločeg a moje první psaní:)Doufám,že se vám to aspoň trošičku bude líbit.Popravdě tohle je moje první psaní:)A abych nezapomněla můj celý příběh bude napojovat na příběh Jen stín nenávisti,který naleznete na stránce: www.nelien.blog.cz Přeji vám pěkné počteníčko:)
Příběh vypráví o šestnáctileté dívce jménem Sarah Edithonové,která je dcerou Niki Edithonové a Thomase Editha.Sarah je opravdu krásná dívka.Má krásně čistou a hebkou pleť jako samet.Její krásné zelené oči jsou hezčí než smaragdy.Okolo obličeje se jí dříve míhaly černé vlasy,ale nyní blonďaté s moderním sestřihem od Bontonu a na rukou jí svítí francouzská manikůra.Nejčastěji nakupuje oblečení od Guciho,Vero Mody,Adidas a voní na dálku víc než kterákoliv květina.Je vysoká a tak krásně štíhlá,že by mohla hned dělat modelku.Byla krásná jako anděl a měla vše,na co si vzpomněla.Aby taky ne,když pocházela z bohaté rodiny.Přesto tato dívka byla odlišná oproti ostatním z bohaté čtvrti.Vůbec nebyla namyšlená,ale naopak velmi přátelská,milá,sympatická a také často byla velmi smutná.Ale ještě se lišila něčím velkým.Chodila do čarodějné školy Čarokvěty.Ale bohužel tam nevydržela až do konce,protože vládla velkou mocí,kterou neuměla ovládat a i učitelé měli z ní trošku strach,tak jí museli ze školy Čarokvěty poslat do Bradavic.A na vlakovém nádraží,začíná náš první příběh...
Ukázka je ze stránky: http://lekorka.blog.cz/0610/uvod
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ría Ría | 21. srpna 2007 v 16:54 | Reagovat

Tvoje glosy jsou úžasný, dokážu se tlemit jako šílenec u povídek u kterých bych jinak normálně brečela na http://lylien.blog.cz/rubriky/voldemort-harry jsem našla povídku Voldemort+Harry je slash Harry/Voldemort a je to děs-běs, kdybys měla čas zajímalo by mě jak bys to glosovala

2 Opaline Opaline | E-mail | Web | 18. října 2007 v 13:56 | Reagovat

ježiškote. Ta ukázka je teda něco. Za prvé - gramatika. Za druhé - snaha o poetický popis udělala z toho článku nechutnou a nečitelnou směs slov. Kterých je škoda. A za třetí - to souvisí s druhým bodem - slohové schopnosti autorky zřejmě nedosahují příliš vysoké úrovně. Zajímalo by mě, kolik jí je.

3 Tess Tess | Web | 3. února 2008 v 14:56 | Reagovat

Skvělý definice, poznávám v tom každou druhou nebo spíš každou 1,5 povídku. Nic proti Lekorce...každopádně tohle je děs.

4 Paige Paige | Web | 9. března 2008 v 20:04 | Reagovat

Mary Sue se přiznám taky nemusím, ale na druhou stranu mi příjde, že se jí ve svých povídkách nemůžu zbavit a mám ji asi ve všechXD, aspoň teda podle tvých definic, každé mojí hlavní hrdince odpovídá, alespoň jeden znak M-S

Ps: Nicméně přeju mnoho glosařských úspěchů:)))

PPs: Ke mně a stránky ale radši nechoď, jinak tě klepně pepkaXD

5 Arlen Arlen | Web | 17. května 2008 v 16:09 | Reagovat

Zdá se, že autorka ani jeden z těch obchodů, které tam napsala nenavštívila, protože Gucci se píše s dvěmi c...

6 Amy L. Lee Amy L. Lee | 23. září 2008 v 22:04 | Reagovat

Nebuďte zlí na Marušky Zuzanky... Já na ně dřív taky byla zlá, ale poslední dobou v nich mam obrovskou zálibu. Víte, jaká by bz nich byla nuda? U čeho by se dalo relaxovat? Znáte ten pocit, když si můžete číst a usmívat se nad naivitou, smát nad aladokonalostí a válet smíchy nad chybama?

A navíc, některé Mařenky jsou napsané dobře. Pokud autor umí psát, je to docela normální - téměř každý někdy napsal něco takového, nebo minimálně si o tom přemýšlel. Vždyť je to takové naše tajné já, ta Mařenka.. Podle mě každý svou má, i když to jn těžko bude řvát nahlas.:))

Nechci Mařky obhajovat. To ne, spíš prostě... podle mě to není o tom ji vytvořit, jen je smutné (není to slabé slovo?), že někteří autoři nemají soudnost a hned s ní vyrukují ven (možná je to tou anonymitou internetu, co se vám tak může stát, když vám ji krtika strhá? nic...)... a tu soudnost získají díky Vám. Díky kritice... Jo, je smutné, kolik se v Mařkách často objevuje chyb, jak lidé neumí psát... Je smutné, jak povrchní jsou lidé... Odráží se to v tom, stejně jako naivita... Je to smutné... Hodě.

Ale znáte ten pocit, když konečně zaklapnete Babičku, Oněgina nebo Vojcka(nebo něco jiného z povinné četby), když zavřete učebnici fyziky a němčiny a nebo když konečně dopíšete referát? Te pocit, když pak otevřete nějakou Mařenku... a čtete... a usmíváte se... a aspoň chvíli je vám líp?

Jde to. Ale jen chvíli, samozřejmě. Chce to přeci soudnost a chce to nadhled. Hodně nadhledu... Ale přece, nebuďte zlí na Zuzanky Mařenky.

(A to je nemám ráda a naopak, mám ráda kvalitní a těžkouz literaturu, klasiku... Poslední dobou zvlášťtu ruskou.)

Dobrou noc..:))

7 Amy L. Lee Amy L. Lee | 14. srpna 2009 v 21:09 | Reagovat

I když upřímně... s odstupem... Nejspíš jsem měla slabou chvilku, zažeňte Marušky Zuzanky, prosím.

8 S-Hanka S-Hanka | Web | 12. listopadu 2009 v 21:11 | Reagovat

Pěkný. A pravdivý. Kdybyste měli zájem, Lekorka rozjíždí novou povídku jménem Pentagram xD (http://lekorka.blog.cz/rubrika/pentagram)
Hodně štěstí!

9 **L** **L** | 5. března 2010 v 20:18 | Reagovat

uch.. tak teraz keď som si to prečítala, no myslím že s poviedkami ani nezačnem.. mala som niečo vymyslené, ale tak..  teda nieže moja postava bola presne ako Sarah Edi-neviem-aká, ale Mary-Sue to je určite.. :D tak vďaka (so slzami v očiach) za otvorenie očíí.. *nojo, toto bolo blbé.. celáá ja.. :D*

10 LUCKILY LUCKILY | 26. prosince 2010 v 11:55 | Reagovat

Taky mě vadí Mary Sue. Proto bych ráda napsala povídku podle osnov Mary Sue. Hlavní hrdinka se zamiluje do hlavního hrdiny- sukničkáře. Ona je kouzelná a má nadpřirozené schopnosti.
Chci dokázat že i s touto osnovou to jde napsat aby to jako MS nevyznělo. Musí to jít :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama